COMUNICAT

Reprezentanţilor Asociaţiei „21 Decembrie 1989” le-a fost obstrucţionat accesul la lucrările Comisiei juridice, de disciplină şi imunităţi începând cu data de 28 februarie 2012. Din acel moment, forma coerentă a amendamentelor la Legea 341 /2004, propuse de SSPR în colaborare cu Asociaţia „21 Decembrie 1989” şi asociaţii din Timişoara sau reprezentanţi ai acestora, a fost viciată de întreruperi procedurale în Comisia juridică a Camerei Deputaţilor de către dl. deputatul Niculae Mircovici şi, într-o oarecare măsură de dl.senator Raymond Luca.

Cei doi parlamentari s-au întrecut în a depune o sumedenie de amendamente care au condus la o formă confuză a textului legislativ, drept pentru care intenţia noastră, sprijinită de atâţi alţi factori, a fost complet denaturată.

În acest moment, ne regăsim din păcate, în situaţia ambiguă de a accepta demersurile parlamentare sau de a recurge din nou la forme extreme de revendicare pentru a repune în făgaşul normal demersurile noastre.

Membrii asociaţiei noastre, alături de toţi ceilalţi revoluţionari din Timişoara, Cluj, Sibiu, Constanţa etc., sunt chemaţi să decidă care cale ar trebui urmată: revenirea la protestul drastic sau acceptarea formalismului parlamentar. În a doua variantă, tergiversarea este evidentă.

În prima variantă sunt predispuse acţiuni la care ar trebui să participe, dacă nu toţi, măcar majoritatea membrilor asociaţiei noastre precum şi revoluţionari din întreaga ţară.

Ne-am angajat pentru îndeplinirea a trei deziderate: Imprescriptibilitatea crimei, Legea Lustraţiei şi Legea Recunoştinţei. Deja două dintre acestea sunt în pericol de a fi trimise în derizoriu de o parte dintre politicieni sau unii factori de decizie din instituţiile statului. Cu privire la Legea Lustraţiei, majoritatea covârşitoare a magistraţilor de la ÎCCJ au încălcat statutul magistratului şi s-au pronunţat politic împotriva stipulaţiilor legii fiind un demers ce determină decizia finală a clasei politice.

În privinţa Legii Recunoştinţei unii politicieni dau dovadă, din raţiuni numai de ei ştiute de o reţinere maximă iar alţii se pronunţă public împotriva amendării ei.

Ne aflăm într-un moment de „acum ori niciodată”. Depinde de noi toţi dacă vom izbândi sau, din nou, vom lăsa povara doar pe umerii câtorva.

Dumnezeu ne va sta alături, pentru că nici una din revendicările noastre nu încalcă perceptele morale!

Bucureşti,

15 martie 2012

Consiliul Director

Asociaţia „21 Decembrie 1989”