Comunicat de presă

București, 22.04.2022

Zi de zi genocid în UCRAINA !

Batalioane de criminali ruși și mercenari cazaci nu respectă nici o regulă aducând iadul.
Ucraina este înecată în sânge la ordinul criminalului Vladimir Putin.

Cererea de suspendare a ordinelor de război nu a fost acceptată de Kremlin nici măcar pentru perioada sărbătorilor Pascale.

Faptele genocidare se produc fără întrerupere.

Sâmbăta 23 aprilie 2022, începând ora 18.00, continuăm protestele.

Asociația „21 Decembrie 1989” organizează al șaptelea protest în fața Ambasadei Federației Ruse la București, din Șoseaua Kiseleff nr.6.

Romani și ucraineni ne adunăm la Ambasada Rusiei.

Am fost și rămânem solidari cu poporul ucrainean îl lupta sa pentru libertate și suveranitate.
Ucraina va învinge !

Veniți să susținem cauză dreaptă și să apărăm demnitatea vecinilor noștri din Ucraina.

Mulțumim personalităților și organizațiilor care au sprijinit, participat și sunt alături de noi în continuare: Asociația Forumul Civic Românesc, Fundația „Ioan Bărbuș”, Federaţia „Inițiativa Timișoara”, Asociația Foștilor Deținuți Politici din România și RePatriot.

Vă aşteptăm !

Glorie Ucrainei!   Слава Україні!

Glorie României!  Слава Румунії!

Asociația 21 Decembrie 1989

Președinte