Invitatie Conferinta de presa

Moment zero pentru rezolvarea crimelor comunismului și ale Revoluției
Destinele Secției Parchetelor Militare – încotro?

Comunismul a fost condamnat ca regim criminal la nivel teoretic și politic, dar majoritatea crimelor comunismului, inclusiv cele de la Revoluție, au rămas nepedepsite. Cazurile Vișinescu și Ficior au marcat o turnură majoră în justiția română. Acest lucru a fost însă posibil doar în procuratura și tribunalele civile, pentru ca cei doi torționari erau din structurile Miliției, și nu ale Securității. Foștii ofițeri de Securitate s-au bucurat de o imunitate de facto din partea Secției Parchetelor Militare, condusă de mulți ani de generalul Ion Vasilache – care va pleca din funcție la 1 iunie a.c.
Trăim un moment cheie – când noua conducere a țării și a justiției din România are posibilitatea numirii unui procuror integru, care să dezgroape aceste dosare ce constituie încă o rușine pentru societatea românească, o suferință pentru victime și familiile lor, și un motiv de neîncredere a populației în statul de drept de la noi – cu consecințele cunoscute: rețelele de putere ocultă, în mare parte descendente din Securitate, controlând încă instituții ale statului, și evident, corupția din aceste instituții.
Acum societatea civilă are șansa să-și spună punctul de vedere în privința calităților necesare celui care va ocupa de acum înainte această poziție-cheie. Parchetele Militare au încă atribuția și datoria de onoare de a ancheta și deferi tribunalelor atât torționarii securiști, cât și pe șefii lor din aparatul de opresiune al lui Ceaușescu. Nu trebuie ratată șansa ca această secție sa fie condusă de un om de o profesionalitate și, nu în ultimul rând, un curaj, dovedite, pentru a se face, în sfârșit, dreptate nu numai victimelor, ci și demnității societății românești în general, și istoriei recente a țării. Pentru ca aceste crime să nu se mai repete.
Vă invităm mâine, 27 mai 2016, la ora 13:00 la sediul Grupului pentru Dialog Social din Calea Victoriei 120, la o conferință de presă sub egida Grupului pentru Dialog Social, avându-i ca invitați pe Teodor Mărieș (Președintele Asociației “21 Decembrie1989”), Radu Filipescu (fost disident, Grupul pentru Dialog Social) și Andrei Ursu (fiul disidentului Gheorghe Ursu).