Statutul Asociaţiei 21 Decembrie a fost modificat; noua conducere nu a mai fost aleasă

Bucureşti, 27 nov /Agerpres/ – Prevederi din statutul Asociaţiei 21 Decembrie 1989 au fost modificate, sâmbătă, cu ocazia Adunării Generale Ordinare a asociaţiei, însă alegerea conducerii instituţiei nu a mai avut loc.
Adunarea Generală Ordinară a Asociaţiei 21 Decembrie 1989 a modificat ordinea de zi de sâmbătă şi, nemulţumită de modalitatea de alegere a organelor de conducere, a modificat prevederi din statut privind acest subiect.
De asemenea, membri ai Asociaţiei 21 Decembrie 1989 şi-au exprimat dorinţa  ca Teodor Mărieş să revină asupra deciziei sale de a refuza să candideze la vreo funcţie de conducere în asociaţie, însă acesta a rămas de neclintit în hotărârea sa.
‘Au schimbat statutul şi au stabilit ca preşedintele asociaţiei să fie propus şi ales direct de Adunarea Generală, lucru inedit, pentru că niciodată nu a fost în ultimii 20 de ani aşa, întotdeauna a fost ales Consiliul şi acesta a ales preşedintele’, a declarat Teodor Mărieş.
El a precizat că o altă modificare se referă la faptul că preşedintele asociaţiei va propune Adunării Generale o echipă de conducere, un Consiliu Director care va fi votat persoană cu persoană în plenul adunării.
Preşedintele Asociaţiei 21 Decembrie 1989 consideră preferabil ca alegerile privind această instituţie să aibă loc în câteva săptămâni. ‘Din punctul meu de vedere, e de preferat să aibă loc în câteva săptămâni, pentru că, sincer, chiar vreau să mă eliberez odată şi ar fi bine să nu existe această perioadă tulbure pentru activitatea asociaţiei, pentru bunul mers al ei. Deci, cred că în maxim trei săptămâni adunarea generală va avea loc (din nou n.r.) şi vor fi alese noile organe de conducere’, a estimat Mărieş.
De asemenea, el a reiterat că îşi menţine poziţia de a nu candida, pentru că vrea să fie liber şi trebuie să se mai ocupe şi de problemele personale. În plus, Mărieş consideră că opt ani la conducerea asociaţiei sunt suficienţi ‘pentru a arăta ce poţi să faci pentru aceasta’.
‘Îmi propun, am spus-o şi o repet, îmi propun să intru în politică. Mai multe detalii nu am, pentru că nu am nimic în acest moment clar’, a afirmat preşedintele Asociaţiei 21 Decembrie 1989.
El a spus că şi după plecarea sa de la şefia asociaţiei va rămâne membru al acesteia şi o va sprijini. Nu în ultimul rând, el s-a arătat impresionat de atitudinea membrilor Asociaţiei 21 Decembrie 1989.
‘Pot să spun că, după opt ani, la Asociaţia 21 Decembrie 1989 există o solidaritate care mă sperie faţă de preşedintele ei, adică faţă de persoana mea’, a adăugat Mărieş. AGERPRES / (A – Iulia Petre)