Apel către senatori să nu voteze modificările legii CNSAS

Stimate Doamne, Stimati Domni,
Va solicitam sa publicati documentul atasat.

Cerem membrilor Senatului să nu voteze modificările Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului României nr.24/10.III.2008 privind accesul la propriul dosar şi deconspirarea Securităţii, modificări propuse de unii dintre membrii comisiei juridice a Senatului. Demersurile acestora au ca scop anihilarea CNSAS şi diminuarea esenţială a deconspirării crimelor Securităţii, constituind încercări de restauraţie comunistă.

Cerem ca legea CNSAS să rămână aşa cum este. Suntem împotriva modificării în scopuri electorale a acestei legi.

Dacă totuşi se va vota modificarea legii, cerem să se voteze cu apel nominal pentru ca electoratul să ştie clar cine sunt apărătorii celor care au colaborat la conceperea sau la înfăptuirea crimelor şi fărădelegilor Securităţii şi din ce partide provin aeemena apărători.

Suntem în consens cu demersul d-lui Călin Popescu Tăriceanu – preşedintele PNL, de a cere senatorilor să nu voteze modificările legii CNSAS propuse de Comisia juridică. Solicităm liderilor de partide parlamentare care se declară democratice, domnilor Emil Boc, Mircea Geoană şi Marko Bela, să ceară senatorilor să nu voteze asemenea modificări.

Conform Raportului Final de condamnare a comunismului, care este document de stat, “Securitatea a fost o instituţie criminală şi teroristă, de la început şi până la sfârşit. Securitatea a fost subordonată conducerii centrale şi teritoriale (regionale/judeţene) a partidului comunist (PMR/PCR). În consecinţă, acestea au reprezentat structuri cu scopuri represiv-criminale, acţionând de regulă prin intermediul Securităţii”. Este culmea neruşinării propunerea ca tocmai comuniştii din conducerea centrală şi teritorială care au luat decizii cu privire la activitatea Securităţii, să nu fie consideraţi colaboratori ai acesteia în condiţiile în care ei au fost de fapt principalii responsabili şi complici ai marilor crime înfăptuite de Securitate.

Considerăm că aşa cum scrie în Constituţie, nimeni nu e mai presus de lege: nici comuniştii nomenclaturişti, nici magistraţii, nici înalţii prelaţi, nici preoţii care au colaborat cu Securitatea.Înalţii prelaţi şi preoţii trebuie să fie verificaţi la cererea oricui, nu doar la cererea conducerii cultelor din care fac parte.

Demersul criptocomuniştilor din Comisia juridică a Senatului reprezintă un dispreţ inacceptabil faţă de poporul român care a îndurat crimele şi fărădelegile comunismului – singurul care a adus jertfe pentru căderea acestuia. Aceste propuneri înseamnă o sfidare intolerabilă faţă de memoria celor peste 1200 de victime masacrate în timpul revoluţiei, inclusiv la comanda celor care încearcă cu orice preţ să scape de răspundere. Cerem demisia aşa-zişilor senatori ai Parlamentului României care şi-au permis o asemenea neruşinare. În cazul refuzului demisiei de onoare, cerem partidelor din care aceştia provin, dacă se consideră cu adevărat democratice şi antitotalitare, să excludă din rândurile lor “avocaţii” responsabililor pentru crimele şi fărădelegile regimului comunist din România condamnat de şeful statului la data de 18 Decembrie 2006.

27 octombrie 2008

Sorin Ilieşiu – vicepreşedintele Alianţei Civice, autorul apelurilor pentru condamnarea naţională şi internaţională a comunismului http://www.gds.ong.ro/apel.htmhttp://www.libertates.com/en/content/view/40/7/

Asociaţia 21 Decembrie 1989, Teodor Mărieş – Preşedinte

Blocul Naţional al Revoluţionarilor 1989, George Costin – Preşedinte executiv