Ba DA, ba NU!

Proiectul de Lege, votat pe articole în februarie 2012 pentru modificarea şi completarea Legii 341/2004, “reîncălzit” prin introducerea pe ordinea de zi a Comisiei juridice, de disciplină şi imunităţi din Camera Deputaţilor în 19 iunie 2012 spre dezbatere, a fost “îngheţat” de parlamentarii noii majorităţi, după modelul predecesorilor.

Ne întrebăm, dacă parlamentarii vor mai găsi timp pentru a soluţiona delicata problemă cu privire la cei care au luptat în Decembrie 1989 pentru libertate, până la vacanţa parlamentară.

Aflăm pe surse că, au existat discuţii între deputatul Niculae Mircovici, senatorul Raymond Luca precum şi alţi colegi  din Comisia parlamentară pentru drepturile revoluţionarilor cu ministru muncii, doamna Mariana Câmpeanu prin care se doreşte găsirea unor soluţii pentru a se relua plata într-un cuantum redus şi chiar uniform pentru aproape toate categoriile beneficiare.

“Cei peste 16000 de luptători cu merite deosebite în Revoluţia din 1989 îşi vor pierde actualele privilegii – scutiri de impozite, subvenţionarea dobînzilor la creditele bancare, gratuităţi – urmând a beneficia  doar de o indemnizaţie redusă, potrivit ministrului muncii, Mariana Câmpeanu. Aşteptăm să se facă ordine în dosarele revoluţionarilor şi apoi vom încerca să introducem o indemnizaţie fixă (pentru luptătorii cu merite deosebite – nr) dar nu la nivelul care a fost până acum, pe care o vom discuta şi cu ei, precum şi o reeşalonare a drepturilor pe care trebuie să le dăm din urmă. Va fi doar o  indemnizaţie fixă şi atât. Nu va mai fi corelată cu nimic altceva, a spus ministul muncii (ştirlie de la ora 14.00, marţi, 19 iunie – rtv).

Actuala putere pare că îşi doreşte să ne umilească precum predecesoarea sa.

Noi informaţii, săptămâna viitoare când suntem “ameninţaţi” din nou, că vom avea un aviz al Guvernului şi va fi introdusă pe ordinea de zi a Comisiei juridice, de disciplină şi imunităţi.

Departamentul de Presă

Asociaţia “21 Decembrie 1989”